GRAPE FESTIVAL GRAPE FESTIVAL 9. - 10. 8. 2024 • Letisko Trenčín 9. - 10. 8. 2024 • Letisko Trenčín
EN
Grape Festival

Grape Festival

Festival Grape založila partia štyroch kamarátov v roku 2010, s myšlienkou príjemnej menšej akcie pre cca 2000 ľudí v peknom prostredí vinohradníckeho mestečka Pezinok. Preto aj názov Grape(bobuľa hrozna). Odlíšiť sa od iných festivalov tejto veľkosti mal hlavne zaradením jednej-dvoch menších zahraničných kapiel a postupným budovaní malého festivalu európskej úrovne. Tento zámer sa začal trošku meniť už pri bookingu prvej kapely, keď sa podarilo priniesť na Slovensko prvýkrát v histórii nórsku kapelu Röyksopp. Bolo teda jasné, že už prvý ročník by mohol byť väčší, ako sa predpokladalo. Následné potvrdenia skupín The Subways a Parov Stelar band to iba potvrdilo. Nastal tu ešte jeden závažný problém a tým bol samotný priestor festivalu v Pezinku. Nakoniec už prvý Grape bol presunutý na letisko do Piešťan, čo sa v konečnom dôsledku ukázalo ako výborné riešenie a pre vývoj festivalu zásadné. Začiatky boli náročné, keďže nebolo jednoduché zohnať finančné prostriedky, väčšina zamestnancov vtedy pracovala zadarmo a brali si zo svojich prác dovolenky, aby pomohli festivalu prežiť a rozbehnúť ho.

Po úspešnom prvom roku, sa zvýšil záujem o festival a ten začal rásť. Z pôvodnej návštevnosti 6.000 sa každý rok prišlo zabaviť v priemere o 1.000 nových fanúšikov viac. V roku 2012 sa vďaka svojej rastúcej popularite prvýkrát dostal medzi TOP 10 malých festivalov na Europe Festival Awards.

Festival sa stáva úspešným nie iba vďaka potvrdeným umelcom, ale hlavne tým, že sa snaží odlíšiť od iných festivalov zdanlivo maličkosťami, ktoré ale tvoria zaujímavý celok. Na festivalovom areáli pracovali a dodnes pracujú poprední slovenskí architekti, ktorí ho každý rok spolu s organizátormi menia, aby mal návštevník vždy nový zážitok. V spolupráci so sponzormi a umelcami sa stavajú zaujímavé zóny a dotvárajú tak vizuál celého festivalu.

Od štvrtého ročníku sa na festivale ujal nepovinný dresscode, ktorý spoločne s každoročnou novou témou festivalu navrhnú organizátori.

V roku 2014 je festival opäť zaradený medzi Top 10 najlepších malých európskych festivalov a zvyšuje svoju kapacitu na 15.000 návštevníkov. Počet všetkých pódií(veľkých aj malých scén) sa navýšil na číslo 8. 

Nasledujúce tri ročníky boli beznádejne vypredané, avšak už s návštevnosťou 20.000 ľudí. V roku 2018 sme dosiahli ďalší posun v náštevnosti, keď prišlo 25.000 ľudí a rekordná návštevnosť 29.000 bola v roku 2019.

Ďakujeme za vašu dôveru, veríme, že sa budeme spolu zabávať a tešiť aj ďalších 10 rokov.

Listen to our Spotify playlist